تبلیغات
سه تار - سه‌تار
جمعه 10 آذر 1391

سه‌تار

   نوشته شده توسط: پارسا -    


سه‌تار از سازهای زهی و مضرابی موسیقی ایرانی است که آن را با ناخن انگشت اشاره‌ی دست راست می‌نوازند. این ساز، دارای ۴ سیم از جنس فولاد و برنج است که به موازات دسته، از کاسه تا پنجه کشیده شده‌اند. سه‌تار دارای ۲۶ پرده‌ی قابل حرکت از جنس روده‌ی حیوانات یا ابریشم است. صدای آن ظریف و تو دماغی و تا حدودی غمگین است و وسعت صوتی آن نزدیک به ۳ اکتاو است.

سه‌تار پیشتر هم‌خانواده با سازهایی چون دوتار و تنبور بوده است و امروزه به تار بسیار نزدیک‌تر است. در موسیقی دستگاهی ایران استفاده از سه‌تار بسیار رواج دارد؛ گرچه بیشتر برای تک‌نوازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ساز برای هر دستگاه کوک ویژه‌ای دارد ولی فاصلهٔ چهارم یا پنجم پایین رونده معمولا بین سیم‌های اول و دوم ثابت است.

نوازندگان سه‌تار برای اجرای آن، در حالت نشسته روی زمین یا صندلی، کاسهٔ ساز را به صورت مورب و با زاویهٔ ۴۵ درجه روی ران راست قرار داده و با سر انگشتان دست چپ روی پرده‌ها (دستان‌ها)ی روی دستهٔ سه‌تار حرکت می‌کنند و با انگشت اشارهٔ دست راست خود به سیم‌ها ضربه می‌رنند. معمولا برای نوازندگی فقط انگشتان اشاره، میانی، حلقه و در بعضی موارد انگشت کوچک دست چپ استفاده می‌شوند اما در آثار استادان، استفاده از انگشت شست برای پرده‌گیری روی سیم بم نیز کاربرد دارد.

در حین نوازندگی سه‌تار، می‌توان با زخمه‌زدن نزدیک به خرک، صدا را کمی زبر و خشن کرد؛ و با انجام این کار نزدیک به گلوی ساز، صدایی نرم و ملایم و اصطلاحاً پخته‌تر تولید می‌شود.

آشنایی بیشتر با سه تار در ادامه مطلب ...

اجزا

ساز سه‌تار دارای دو قسمت کاسه و دسته است. در انتهای دسته پنجه قرار دارد که محل قرارگرفتن گوشی‌هاست.


 1. سرپنجه یا جعبه گوشی
 2. گوشی‌ها
 3. پرده قبل از شیطانک
 4. شیطانک
 5. پرده‌های اصلی (چهارلایی)
 6. پرده‌های فرعی (سه‌لایی)
 7. دسته
 8. کاسه
 9. صفحه
 10. خرک
 11. سیم‌گیر
 12. سیم‌ها
سیم‌ها

سه تار دارای چهار سیم به این شرح است:

سیم‌های سه‌تار
شماره جنس رنگ نام قطر
سیم یکم فولاد سفید «حاد» ۲۰-۲۲ میکرون
سیم دوم برنز زرد «زیر» ۲۲-۲۵ میکرون
سیم سوم فولاد سفید «مشتاق» یا «زنگ» ۲۰-۲۲ میکرون
سیم چهارم برنز زرد «بم» ۳۵-۴۰ میکرون
کاسه

کاسهٔ سه‌تار از نظر ساختاری مانند کاسهٔ عود یا تنبور بوده ولی کوچک‌تر از آنها و گلابی‌شکل است. درازای کاسه سه‌تار از ۲۶ تا۳۰ سانتی متر، پهنای آن به تناسب بین ۱۲ تا ۱۶ سانتی متر و ژرفایش نزدیک ۱۳ سانتی متر است و معمولاً از چوب توت یا گردو ساخته می‌شود. ساختار کاسه، هم می‌تواند یک تراش یک تکه از چوب باشد و هم از ترک‌های جداگانه و به هم چسبیده ساخته شده باشد.

صفحه

روی کاسهٔ سه‌تار با تخته‌ای نازک از چوب پوشیده شده است که به آن صفحه گفته می‌شود. صفحه دارای سوراخ‌هایی برای خروج صدا است و معمولا دست راست نوازنده روی آن قرار می‌گیرد اما در مواردی خاص برای افراد چپ دست، عکس این مورد صادق است.

دسته

درازای دسته ۴۰ تا ۴۸ سانتی متر و قسمتی که گوشی‌ها در آن تعبیه می‌شوند ۱۲ سانتی متر و پهنای دسته ۳ سانتی متر است. بعضی از سازندگان برای زیباتر شدن و همچنین برای افزایش عمر مفید ساز، از نوعی استخوان که معمولاً استخوان شتر است برای پوشاندن دسته استفاده می کنند.

خرک

خرک قطعه‌ایست متحرک که روی صفحه و به فاصلهٔ سه انگشت از انتهای کاسه قرار دارد. عرض خرک سه‌تار بین ۵ تا ۶ سانتی‌متر و ارتفاع آن کمتر از ۱ سانتی‌متر بوده و از جنس چوب ساخته می‌شود. سیم‌ها پس از عبور از شیارهای کم‌عمق روی خرک از طول دسته عبور کرده و توسط شیطانک به گوشی‌ها می‌رسند.

سیم‌گیر

سیم‌گیر در بخش پایانی کاسه ساز قرار دارد و برای نگهداری سیم‌ها استفاده می‌شود. در گذشته سیم‌گیر را بیشتر از جنس استخوان می‌ساختند، اما امروزه نوع چوبی آن معمول‌تر است.

شیطانک

شیطانک بین قسمت اصلی دسته و پنچهٔ ساز قرار می‌گیرد و جنس آن از استخوان و یا پلاستیک است. کاربرد شیطانک در هدایت و تقسیم‌بندی سیم‌ها در قسمت بالای دسته می‌باشد.

گوشی

سیم از یک طرف به سیم گیر در انتهای کاسه و از طرف دیگر به گوشی‌های کوک شونده در انتهای دسته ساز بسته می‌شوند. با چرخاندن گوشی‌ها می‌توان ساز را کوک کرد.

پرده

پرده ها نخ‌های باریکی از جنس رودهٔ حیوانات و یا ابریشم هستند که در عرض دستهٔ سه‌تار به صورت سه‌لایی و چهارلایی بسته می‌شوند و وظیفهٔ تقسیم‌بندی فواصل موسیقایی را برعهده دارند. تعداد پرده‌ها ۲۶ عدد است که که یکی از آن‌ها قبل از شیطانک بسته می‌شود و فاصلهٔ آن با شیطانک در صدای سه‌تار موثر است.


صدا

سه تار دارای صدایی مخملین و ظریف بوده از آنجایی که که با کنار ناخن انگشت سبابه دست راست نواخته می‌شود، صدای ساز ارتباط مستقیمی با اعصاب و روان نوازنده پیدا می‌کند و از این رو سه تار را اغلب همدم اوقات تنهایی خوانده‌اند.

اغلب شنوندگان، ساز سه تار را دارای لحن و نوای غمگینی احساس می‌کنند، اما نوازندگان معاصر موسیقی ایرانی در تلاش برای توسعه موسیقی مدرن و نوی ایران، آثار زیبایی آفریده‌اند که با حال و هوایی که تا دو دهه پیش از این ساز تصور می‌شد کاملاً متفاوت است. البته میبایست اشاره کرد که در سه تار نوازی مدرن تجربه استفاده از مضراب سیمی تجربه ای موفق بوده و با ایجاد صدایی شفاف و کریستالی کمک شایانی به گسترش امکانات این ساز عجیب نموده است . اجرای تک سیم هایی خاص و همچنین افزایش قدرت اجرای دینامیک‌های مختلف نیز از مزایای استفاده از مضراب سیمی در نوازندگی است.


بستر صوتی

بستر صوتی سه‌تار از بم ترین نت آن (دو سوم = C3) آغاز شده و در نت «لا»ی بالای خط حامل پایان می‌یابد.کوک

هر چهار سیم سه‌تار می‌توانند توسط گوشی‌هایی که در انتهای دسته تعبیه شده کوک شوند.
نت پایهٔ کوک سه‌تار و تار معمولاً نت دو برای سیم یکم است و بقیه سیم‌ها بر اساس سیم اول کوک می‌شوند. نت ِ دوی مورد استفاده در سه‌تار، در پیانو سی وسط (Middle C) است. نت دو در موسیقی ایرانی معمولاً نیم پرده پایین‌تر از نت دو در موسیقی کلاسیک، و برابر با سی بِمُل در دیاپازون است. 

بعضی اوقات برای تمرین از پایه نت لا برای کوک سیم یکم استفاده می‌شود چرا که صدای ساز بم‌تر بوده و گوش نوازنده را آزار نمی‌دهد. دلیل دیگر برای استفاده از نت ِ لا شل‌تر بودن سیم‌هاست و در نتیجه آسیب کمتری به سیم رسیده و عمر مفید آن بالا می‌رود؛ در عین حال که انگشت‌گذاری و اجرای تکنیک‌هایی مانند مضراب ریز روی سیم شل آسان‌تر است.

معمولا برای هر دستگاه کوک خاصی در نظر گرفته می‌شود، اما بسته به دستگاه، احساس نوازنده و تم آهنگ مورد نظر می‌تواند متفاوت باشد. عوض شدن کوک ساز در هر دستگاه و آواز در موسیقی ایرانی منجر به عوض شدن حال و هوای آهنگ‌ها می‌شود اما می‌توان با استفاده از کوک ِ دستگاه‌ها و آوازهای مختلف، آهنگ‌های مربوط به دستگاه و یا آوازی دیگر را نواخت.

حالت‌های مختلف کوک

نامگذاری سیم‌ها برای کوک قراردادی است. به این معنی که لازم نیست کوک سیم همان نت دیاپازون باشد. برای مثال در حالتی که قرار باشد سیم اول روی نت دو کوک شود و سیم دوم روی نت سل، می‌توان هر دو را یک پرده پایین‌تر آورد و سیم اول را روی نت سی‌بمل و سیم دوم را روی نت فا کوک کرد. در موسیقی سنتی ایران می‌توان هر دستگاه را با کوک‌های مختلف اجرا کرد که در اینجا متداول‌ترین آنها معرفی می‌شود.

حالت‌های کلی کوک
حالت سیم و نوع صدا سیم ۱ سیم ۲ سیم ۳ سیم ۴
صدای ریز با سیم‌های سفت و کشیده دو سل دو دو
سیم‌ها دو نیم‌پرده بم‌تر کوک شوند سی‌بمل فا سی‌بمل سی‌بمل
سیم‌ها سه نیم‌پرده بم تر کوک شوند لا می لا لا

به علت پایین‌تر بودن نت دو در موسیقی سنتی ایرانی نسبت به موسیقی کلاسیک به میزان یک پرده، کوک ِ «سی بمل، فا، سی بمل، سی بمل» همان کوک ِ «دو، سل، دو، دو» شناخته می‌شود. در واقع، نامگذاری این کوک (که در اینجا کوک ماهور است) به عنوان «دو، سل، دو، دو» برای راحتی کار نوازندگان و هنرجویان است تا نسبت فاصله بین نت مورد استفاده در سیم یکم تا سیم دوم را که ۵ نیم پرده است، درک کنند.

کوک شور

دستگاه شور مادر دستگاه‌های موسیقی ایران است و تمامی دستگاه‌ها و آوازها (به جز دستگاه چهارگاه) از شور مشتق می‌شوند.[نیازمند منبع]

کوک های متداول شور

سیم ۱ سیم ۲ سیم ۳ سیم ۴
شور سُل دو سل دو فا
شور ر دو سل ر ر
شور دو دو فا دو دو
شور لا دو سل لا ر

متعلقات شور

آوازهای ابوعطا، بیات ترک، افشاری، دشتی، بیات کرد و بیات اصفهان با اینکه از متعلقات دستگاه شور هستند، اما هر یک دارای کوک ِ جداگانه‌ای هستند. (امروزه آواز بیات اصفهان از متعلقات دستگاه همایون خوانده می‌شود که در قدیم متعلق به شور بوده و ربع پرده با شور تفاوت دارد.)

آواز ابوعطا
کوک های متداول شور

سیم ۱ سیم ۲ سیم ۳ سیم ۴ توضیحات
ابوعطا دو دو سل دو فا مأخوذ از شور سل
ابوعطا سل دو سل ر ر مأخوذ از شور ر
ابوعطا فا دو فا دو دو مأخوذ از شور دو
ابوعطا ر دو سل لا ر مأخوذ از شور لا
آواز بیات ترک

کوک سه‌تار در آواز بیات ترک به روایت احمد عبادی نوازنده سه‌تار به این گونه است:

نام سیم اول سیم دوم سیم سوم سیم چهارم
بیات‌ترک سی‌بمل دو فا سی‌بمل سی‌بمل
راست‌کوک سی‌بمل دو سل سی‌بمل فا
بیات‌ترک دو دو سل دو دو
بیات‌ترک می‌بمل دو فا می‌بمل می‌بمل
بیات‌ترک فا دو فا دو دو
آواز افشاری
سیم اول سیم دوم سیم سوم سیم چهارم
دو سل دو دو
آواز دشتی
سیم اول سیم دوم سیم سوم سیم چهارم
دو سل لا ر

کوک همایون

کوک مورد استفاده برای دستگاه همایون دقیقا مانند کوک ِ مورد استفاده در آواز ِ ابوعطاست. در نوازندگی آواز بیات اصفهان نیز از همین کوک برای سه‌تار استفاده می‌شود.


سیم ۱ سیم ۲ سیم ۳ سیم ۴
همایون می کرن دو سل ر ر
همایون ر کرن دو سل دو دو
همایون لا کرن دو سل لا کرن ر
همایون لا کرن ۲ دو فا سل دو
همایون سل کرن دو فا سل کرن می بمل

کوک ماهور

کوک ِ سه‌تار در دستگاه ماهور به عنوان پایه شناخته می‌شود و در این کوک، سه‌تار دارای بیشترین وسعت صوتی خود است.

سیم‌های سه‌تار برای نوازندگی دستگاه ماهور به این صورت کوک می‌شوند:


سیم ۱ سیم ۲ سیم ۳ سیم ۴
ماهور ِ دو دو سل دو دو
... دو فا دو دو
... دو سل دو فا

کوک راست‌پنجگاه


سیم ۱ سیم ۲ سیم ۳ سیم ۴
راست‌پنجگاه فا دو فا دو دو
راست‌پنجگاه دو دو سل دو دو
راست‌پنجگاه سل دو سل ر ر

نوازندگان سه‌تار

بدلیل محبوبیت این ساز،در حال حاضر نوازندگان زیادی به آن علاقه نشان داده اند و آن را با مهارت کامل و در حد استادی می نوازند.ذکر نام همه آنها در اینجا ممکن نیست و تنها جهت ذکر نمونه به نام برخی از نوازندگان برجسته پیشکسوت و معاصر اشاره می شود.

 • برخی از نوازندگان پیشین:

میرزا عبدالله، درویش خان، ابوالحسن صبا، احمد عبادی، نور علی برومند، یوسف فروتن، سعید هرمزی، عطا جنگوک، جلال ذوالفنون.

 • برخی از نوازندگان کنونی:

داریوش صفوت، محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، داریوش پیرنیاکان، داریوش طلایی، کیوان ساکت، مسعود شعاری، حمید متبسم، کیهان کلهر، محمد فیروزی، آریا عظیمی نژاد، کیا طبسیان، امیرحسین پورجوادی، قشنگ کامکار، بهداد بابایی.


منبع : ویکی پدیا

برچسب ها: کلیک کنید ، سه تار ، نوازنده ، موسیقی ، موسیقی سنتی ، سنتی ، تار ، موسیقی ایرانی ، نوازندگان سه تار ، درباره سه تار ، ساز ، کاسه سه تار ، خرک ، دسته ، سیم گیر ، صدا ، بستر صوتی سه تار ، کوک ، همایون ، کوک همایون ، شور ، کوک شور ، ابوعطا ، بیات ، بیات ترک ، بیات اصفهان ، آواز دشتی ، آواز افشاری ، نحوه کوک سه تار ، ماهور ، محمدرضا لطفی ، ابوالحسن صبا ، نور علی برومند ، یوسف فروتن ، جلال ذوالفنون ، آریا عظیمی نژاد ، داریوش صفوت ، حسین علیزاده ، کامکار ،

http://alphafemmeketogenix.org/
جمعه 25 مرداد 1398 08:10 ب.ظ
Spot on with this write-up, I truly think this site needs a great deal more attention. I'll probably be returning to see more, thanks for
the info!
נערות ליווי בתל אביב
جمعه 25 مرداد 1398 06:53 ب.ظ
Quick search and have the most up-to-date results Locate a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and
indulgent recreation. Searching for escort girls?
Discrete apartments? Generate a quick search by region of Israel.
צימר
یکشنبه 13 مرداد 1398 04:42 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region,
find during first minutes a villa for rent by city, many different rooms lofts and villas.
Be in awe of photographs and data that they have to present you.
The site is a center for you all the ads inside field, bachelorette party?

Play with a pal who leaves Israel? Regardless of what
the rationale you need to rent a villa for the two event or merely a group recreation ideal for any age.
The website is also the midst of rooms by
the hour, which is another subject, for lovers who are looking for a luxurious room equipped for discreet entertainment using a spouse
or lover. Whatever you would like, the 0LOFT website
produces a search for you to identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and
Gush Dan.
Tim
شنبه 12 مرداد 1398 07:39 ب.ظ
Thanks for finally writing about >سه تار - سه‌تار <Loved it!
וילות בצפון
چهارشنبه 9 مرداد 1398 01:23 ب.ظ
thanks a lot a lot this excellent website is definitely
proper along with relaxed
http://canadianopharmacy.com/
چهارشنبه 9 مرداد 1398 12:36 ق.ظ

Good posts, Thanks a lot.
drugstore online shopping online pharmacies of canada canadian discount pharmacies in ocala fl canada medications cheap canadian rx canadian pharmacies that ship to us online pharmacies legitimate good canadian online pharmacies Northwest Pharmacy canadian mail order pharmacies
consensual Intercourse
دوشنبه 31 تیر 1398 09:26 ق.ظ
Hi, I want to subscribe for this webpage to take hottest updates, therefore
where can i do it please help.
עיצוב לוגו
یکشنبه 30 تیر 1398 10:43 ب.ظ
A website is an essential business tool -- and every business uses its site differently.
Some utilize it to generate instant revenue through ecommerce sales while others
use it to generate leads, telephone calls or physical location visits.
There is something that each business wants to accomplish using its website:
leveraging it to create more growth. There are several ways to improve your leads, sales and revenue without purchasing a complete redesign and rebuild.
Listed here are 10 hacks that you should think about trying -- while simple,
they could potentially help your business grow
significantly. 1. Execute a conversion audit. Have
you been positive your website is made to convert traffic?
The fact remains, a lot of web design companies are great at creating appealing websites, but they
aren't conversion rate experts. Having a full-blown conversion audit performed is worth the little out-of-pocket expense.
Related: 5 Tools to Help You Audit Your Web Content If you can identify problems and make changes
to correct them prior to launching marketing campaigns it wil dramatically reduce wasted advertising spend and give you a
stronger base to begin with
sexy2call
پنجشنبه 20 تیر 1398 03:11 ب.ظ
The ads are susceptible to every one of the binding laws of the State of Israel.
call girl
پنجشنبه 20 تیر 1398 11:04 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's which has a cappuccino.
He could be handsome. Brown hair slicked back, glasses that are great for his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. He is well-built, with incredible arms including a chest that shines during this
sweater. We're standing before of each other talking about our lives, what we would
like in the future, what we're looking for
on another person. He starts telling me that they have been rejected
a lot of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject
you ', I only say He smiles at me, biting his lip.‘Oh, I wouldn't know. Everything happens
for a good reason right. But figure out, utilize reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you at this time?' he was quoted saying as I recieve much better him and kiss him.

‘Next time don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I enjoy the way you think.' , he said.

At the same time, I start scrubbing my heel bone in their leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you enjoy in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone you will never know what they want. A person that won't say yes because I said yes. Someone who's unafraid when you try new things,' he says. ‘I'm never afraid of attempting new things, especially with regards to making new things in the bed room ', I intimate ‘And Everyone loves girls who are direct, who cut through the chase, like you may did. To be
honest, this is a huge turn on.
נערות ליווי
یکشنبه 16 تیر 1398 09:50 ب.ظ
"We should build to a new crescendo, cheri," he said. "And then we are going to have an ending which is to be as none before."

His smile was decadent, his eyes were stuffed with lust, and also the soft skin of his hard cock against
my sex was having its intended effect. I had been feeling a stronger arousal now as
I felt his cock slide between my sensitive lips. I felt the head of his cock
push agonizingly at the doorway of my pussy, and I desired him to thrust into
me hard. Instead he pulled back and slid his hardness back approximately my clit.


I'd been aching to acquire him inside, and I could tell that
his should push that wonderful hard cock inside me was growing.

His moans grew to enhance mine, and I knew the experience of my wet
pussy lips for the head of his cock was getting too much for
both of us.

"Allow the finale begin," he explained, and he slid the end of his cock
inside me.

We both gasped because held his cock there for the moment.
I contracted my pussy to pull him further inside, and the man threw his return at the
sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me, with each time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful as it filled me, but I need to it all inside
me. I rolled aside and rested my leg against his shoulder, and
he plunged his cock completely in.
נערות ליווי בתל אביב
شنبه 15 تیر 1398 12:59 ب.ظ
Sexy2call Quick search and obtain the newest results
Get a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. In search
of escort girls? Discrete apartments? Create a quick search by region of Israel.
נערת ליווי
سه شنبه 11 تیر 1398 12:29 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's which has a cappuccino. He could be handsome.

Brown hair slicked back, glasses for his face,
hazel eyes and the most amazing lips I've seen. He or she is well-built, with incredible arms along with a chest
that sticks out within this sweater. We're standing right in front of each
other dealing with our way of life, what we
really wish for money, what we're in search of on another person.
He starts telling me that he's got been rejected loads of
times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say
He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for good reason right.

But identify, utilize reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you currently?' he explained as I purchase closer to him and kiss him.

‘The very next time don't ask, just do it.' I reply.

‘I love how you think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my hindfoot in their leg, massaging it slowly. ‘What do you enjoy in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone to know what you want. A person that won't say yes although I said yes. Someone who's not afraid when trying something totally new,' he says. ‘I'm never afraid of attempting new stuff, especially in relation to making a new challenge in bed ', I intimate ‘And I enjoy girls that are direct, who cut from the chase, like you merely did. To get
honest, that's a huge turn on.'
שירותי ליווי ברמת גן
جمعه 7 تیر 1398 07:01 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's developing a cappuccino. They're handsome.

Brown hair slicked back, glasses that suit his face, hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. They're
well-built, with incredible arms plus a chest that is unique within this sweater.
We're standing in front of one another talking about how we live, what we want into the future, what
we're seeking on another person. He starts saying that they have been rejected a great deal of
times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say He
smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I don't know. Everything happens for a reason right.
But let me know, utilize reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you currently?' he was quoted saying as I receive nearer to him and kiss him.

‘Next time don't ask, do it.' I reply.

‘I enjoy the way you think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my high heel in his leg, massaging it slowly. ‘So what can you want girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone discussion what they have to want. Somebody who won't say yes although I said yes. Someone who's not scared when attemping a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid when you try something totally new, especially when it comes to making new things in the sack ', I intimate ‘And Everyone loves women who are direct, who cut through the chase, like you may did. To become
honest, this is a huge turn on.
import cialis
دوشنبه 3 تیر 1398 08:41 ق.ظ

You actually said it terrifically!
tadalafil 20 mg cialis 5 effetti collaterali order a sample of cialis cialis online holland cialis official site cialis ahumada try it no rx cialis cialis 5mg billiger cialis super kamagra generic cialis with dapoxetine
buy cialis cheap us pharmacy
یکشنبه 2 تیر 1398 04:44 ب.ظ

Wonderful material, Regards.
cialis purchasing cialis name brand cheap buy cialis online nz buy original cialis cialis 10 doctissimo cialis in sconto cialis 20 mg best price cialis 20 mg best price cialis farmacias guadalajara free generic cialis
girl4escort
یکشنبه 2 تیر 1398 02:48 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's having a cappuccino.

They're handsome. Brown hair slicked back, glasses that suit his face, hazel eyes
and the most beautiful lips I've seen. He could be well developed, with incredible arms
and also a chest that stands out for this sweater.
We're standing in the front of one another talking about people, what we'd like for
future years, what we're seeking on another person. He starts telling
me that he's been rejected a lot of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I believe
that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for an excuse right.

But analyze, make use of reject me, could you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you at this time?' he stated as I receive closer to him and kiss him.

‘When don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I prefer how you think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my heel bone in the leg, massaging it slowly. ‘So what can you want in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone that knows what they want. Someone who won't say yes even if I said yes. Someone who's not afraid when trying interesting things,' he says. ‘I'm never afraid of attempting something mroe challenging, especially in regards to making something totally new in the bedroom ', I intimate ‘And I enjoy girls who are direct, who cut throughout the chase, like you only did. To get
honest, what a huge turn on.'
http://adquase.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 09:10 ق.ظ

You've made your point!
cialis kaufen bankberweisung achat cialis en europe buy cialis 200 cialis coupon cialis manufacturer coupon acquisto online cialis rezeptfrei cialis apotheke cialis in sconto bulk cialis generic cialis soft gels
http://relancount.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 01:27 ق.ظ

You made your point very clearly!!
cialis cost cialis tablets australia cialis 5 mg scheda tecnica pastillas cialis y alcoho 200 cialis coupon only best offers 100mg cialis chinese cialis 50 mg cialis 20mg prix en pharmacie cialis side effects dangers cialis for bph
how do cialis pills work
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:33 ق.ظ

Great information. Appreciate it.
cialis therapie cialis for sale cialis kaufen wo chinese cialis 50 mg click now cialis from canada only now cialis 20 mg compare prices cialis uk cialis patentablauf in deutschland buy generic cialis cialis farmacias guadalajara
http://viofunddor.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:14 ب.ظ

Lovely facts, Thanks a lot.
cialis professional from usa cialis farmacias guadalajara cialis bula low cost cialis 20mg safe dosage for cialis acheter cialis meilleur pri cialis uk next day cialis farmacias guadalajara costo in farmacia cialis cialis generico online
נערת ליווי
سه شنبه 28 خرداد 1398 10:32 ب.ظ
"We should build to another crescendo, cheri," he said.
"And we should have an ending which is to be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled up with lust, and the
soft skin of his hard cock against my sex was
having its intended effect. I became feeling a stronger arousal now
as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the top of his cock push agonizingly at the doorway of my
pussy, and I wanted him to thrust into me hard.
Instead he retracted and slid his hardness back around my clit.


I'd been aching to have him inside, and I was able to tell that his ought to push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to complement mine, and I knew
the sense of my wet pussy lips on the head of his cock was getting an excessive amount
both for of us.

"Allow the finale begin," he explained,
and he slid the tip of his cock inside me.

We both gasped because held his cock there to get a moment.

I contracted my pussy to get him further inside, and that he threw his
head back at the sensation. Inch by excruciating inch he
pushed his cock inside me, each time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful the way it filled me, but I want to it all inside me.
I rolled aside and rested my leg against his
shoulder, and that he plunged his cock completely in.
http://cesliba.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 09:53 ب.ظ

Kudos. Valuable stuff!
canadian cialis cialis generico lilly prix de cialis cialis super acti callus we like it cialis soft gel prescription doctor cialis price cialis best cialis vs viagra cialis 100mg suppliers
http://alpeybrid.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 11:48 ب.ظ

Nicely put. Regards.
generic cialis in vietnam sialis cialis side effects cialis manufacturer coupon recommended site cialis kanada comprar cialis 10 espa241a cialis for daily use generic cialis tadalafil brand cialis nl buy generic cialis
חדרים לפי שעה בראשון
یکشنبه 26 خرداد 1398 10:17 ب.ظ
Index Search Villas and lofts for rent, search by
region, find during first minutes a villa rented by city, a
range of
http://compventre.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 07:17 ب.ظ

Thank you, An abundance of stuff.

cialis prezzo di mercato rx cialis para comprar cialis online deutschland fast cialis online we choice cialis uk wow cialis 20 cialis prices overnight cialis tadalafil cialis 20 mg cost online cialis
catholics sex
یکشنبه 26 خرداد 1398 06:42 ق.ظ
Wonderful beat ! I would like to apprentice while
you amend your web site, how can i subscribe
for a blog website? The account helped me a acceptable deal.
I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept
Cialis generic
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:37 ق.ظ

You said it perfectly!
viagra vs cialis cialis mit grapefruitsaft cialis cuantos mg hay cialis pas cher paris cuanto cuesta cialis yaho we like it cialis soft gel price cialis per pill cialis canadian drugs cialis italia gratis comprar cialis navarr
http://odcenting.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 12:34 ق.ظ

You actually revealed it fantastically.
only best offers cialis use order a sample of cialis cialis 20 mg cost cialis for daily use cialis online deutschland cialis generisches kanada viagra vs cialis buy name brand cialis on line walgreens price for cialis side effects for cialis
Online cialis
جمعه 24 خرداد 1398 10:20 ق.ظ

Point very well regarded..
cialis kaufen bankberweisung cialis ahumada acheter cialis meilleur pri walgreens price for cialis click now buy cialis brand prices for cialis 50mg we choice cialis uk buy cialis online costo in farmacia cialis where to buy cialis in ontario
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30